Wykonanie wylewki betonowej – krok po kroku
Wylewka jest bardzo istotnym elementem prac budowlanych. Jako że jest już ostatnim krokiem przed położeniem na podłodze płytek czy innego rodzaju posadzki. Poprawnie wykonana, przez lata zachowa swoje właściwości.
Najczęściej wykonywane są wylewki betonowe. Swoją popularność zawdzięczają dużej odporności na wilgoć, dzięki czemu mogą z powodzeniem być wykonywanie nie tylko w domach, ale także na tarasach czy w garażach. Kolejną zaletą wylewek betonowych jest ich duża wytrzymałość na uszkodzenia, ściskanie i duże obciążenie, co bardzo często wykorzystywane jest przy budowie podjazdów czy stawianiu altan lub wiat na drewno. Wylewki betonowe wykonywane są z mieszanki cementu i kruszywa, z dodatkiem środków modyfikujących. Co ważne, na wylewce betonowej można kłaść każdy rodzaj posadzki, ale można zostawić ją również bez żadnego pokrycia. Dzięki temu sprawdzi się w garażach czy w zakładach przemysłowych.
W jaki sposób wykonać wylewkę betonową?
Wykonanie wylewki betonowej najlepiej powierzyć specjalistom. Dzięki temu będziemy mieć pewność że zostanie ona wykonana starannie i równo, co ma znaczący wpływ na dalsze działania remontowe w domu. Pierwszym, podstawowym krokiem podczas wykonywania wylewki jest zadbanie o izolację podłoża, na którym ma powstać wylewka. Zazwyczaj w tym celu stosowana jest czarna folia, chroniąca przed wilgocią i utratą ciepła. Jeżeli grubość wylewki będzie równa lub większa niż 3,5 cm, to należy uzbroić podłoże siatką zbrojeniową. Następnie należy wykonać mieszankę do wylewki. W marketach budowlanych dostępne są gotowe mieszkanki na wylewki betonowe. Na opakowaniu zawsze podane są proporcje wody do jej rozrobienia. Przy większych ilości warto zakupić gotowy beton z betoniarni. Przy samodzielnym przygotowywaniu w betoniarce przez ekipę budowlaną, łączą oni odpowiednie proporcje wody i substancji dodatkowych. Jest to praca wymagająca dużego doświadczenia i dokładności, dlatego lepiej powierzyć ją fachowcom. Następnie pracownik budowlany dodaje składniki mające na celu wzmocnić beton. Po kilku godzinach mieszania pracownicy sprawdzają wygląd betonu, i określają czy beton jest już gotowy na wylewkę. Bardzo ważnym etapem jest wykładanie wylewki na podłoże, musi to być zrobione bardzo dokładnie. Doświadczeni pracownicy bez problemu poradzą sobie z równomiernym rozłożeniem betonu. Następnie wyrównuje się wylewkę i ściąga nadmiar zaprawy. Dobrym narzędziem do tego typu pracy jest metalowa łopata. Na samym końcu pracownik zaciera posadzki z betonu pacą wykonaną ze styropianu. Po zrobieniu wylewki betonowej fachowcy dbają o jej nawilżenie przez określony okres czasu. Dzięki temu posadzka nie popęka podczas wysychania.